Нил Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нил ЦариградскиВселенски патријарх во периодот од 1380 до 1388 година.

Тој бил интелктуалец и се борел за доследно почитување на верските правила. Тој бил посредник во спорот меѓу Јован V и неговиот син Андроник IV.

Тој напишал многу дела за време на патријархувањето и објавил многу синодски укази.

НАдворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Οικουμενικό Πατριαρχείο (грчки). Ecumenical Patriarchate of Constantinople. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на April 22, 2013.
Духовни титули
Претходник
Макариј
Цариградски патријарси
1380–1388
Наследник
Антониј IV