Евгениј I (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евгениј I
Цариградски патријарси
Ракоположен240
Службата завршила265
ПретходникКастин
НаследникТит

Евгениј I бил епископ на Византион во периодот од 240 до 265 година[1]. Негов претходник бил Кастин, а негов наследник е Тит.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-05-20. Посетено на 2012-04-25.