Антониј III Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Антониј III Цариградски (починал 983) — Вселенски патријарх од 974 до 979 година. Починал во Константинопол.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ἀντώνιος Γ´ Στουδίτης“. Ecumenical Patriarchate of Constantinople (грчки). Посетено на July 24, 2011.
Духовни титули
Претходник
Василиј I
Цариградски патријарх
974–979
Наследник
Никола II