Неофит I Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Неофит I ЦариградскиВселенски патријарх во 1153 година. Неофит I бил монах во манастирот на Богородица Доброделителпред да биде устоличен за патријарх по смртта на неговиот претходник. Неговото кусо начелствување како патријарх од околу една година било незначајно, тој се повлекол и станал аскет.[1] Неговото кусо начелствување било за време на императорот Мануил I.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Νεόφυτος Α´ (Greek). Ecumenical Patriarchate. конс. 2011-12-24. 

Извори[уреди | уреди извор]

  • Magdalino, Paul (1993), The Empire of Manuel I Komnenos, Cambridge University Press, стр. 279–283, ISBN 0-521-305713 
Религиозни титули
Претходник
Теодот II
Цариградски патријарх
1153
Наследник
Константин IV