Прејди на содржината

Поликарп I (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поликарп I
Цариградски патријарси
Ракоположен69
Службата завршила89
ПретходникОнисим
НаследникПлутрах

Поликарп I бил епископ на Византион во периодот од 69 до 89 година. Дошол по смртта на Онисим, а негов наследник е Плутрах.