Гаврил IV Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гаврил IV Цариградскивселенски патријарх во периодот од 1780 до 1785 година. По потекло бил од Смирна од богато аристократско семејство. Тој бил епископ во Кунда а подоцна епископ во Јанина сè до април 1771 година кога станал митрополит во Патра. Тој бил доследен следбеник на црковниот ред и закони.

Во 1780 година бил избран за патријарх. За време на начелствувањето го издигнал Анастасиј Париј, кој го разрешил спорот поврзан со коливата и панихидата. Во 1784 година гi објавил обредите на Света Гора.[1]. Починал на 29 јуни 1785 година и бил погребан во истиот гроб со неговиот претходник во дворот на црквата на Арханѓелите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Magazine «Quintessence»“. Архивирано од изворникот на 2013-05-31. Посетено на 2016-01-08.

Извори[уреди | уреди извор]

Претходник
Софрониј II
Цариградски патријарх
1780-1785
Наследник
Прокопиј