Никита II Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Никита II ЦариградскиВселенски патријарх од 1187 до 1189 година. Го наследил патријархот Василиј II во длабока старост по барање на царот Исак II, кој посакал патријарх кој би ја спроведувал волјата на царот.

Но само по три години начелствување во 1189 година тој се повлекол поради здравствени причини.

Sources[уреди | уреди извор]

Духовни титули
Претходник
Василиј II
Цариградски патријарх
1187-1189
Наследник
Леонтиј