Неофит III Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неофит III Цариградски
Вселенски патријарх
ЦркваЦариградска патријаршија
ПретходникКирил II
НаследникКирил I
Редови
Чинпатријарх
Лични податоци
Роден?
Хиос
Починал?
Хиос
НационалностГрк

Неофит III — грчки духовник и вселенски патријарх во 1636 и 1637 г.

Роден е најверојатно на островот Хиос. Служел како ираклиски митрополит, па во средината на 1636 г. е избран за вселенски патријарх. На 5 март 1637 г. се откажал од престолот поради неможноста да ајде начин да ги врати огромните долгови во кои била западната Цариградската патријаршија (100.000 гроша зајмени од Западот, Турци, Ерменци и Евреи).[1]

Се повлекол во Новиот манастир на Хиос, каде и починал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. *Неофит III Архивирано на 16 јуни 2010 г. — Цариградска патријаршија (грчки)


Претходник
Кирил II
Цариградски патријарх
1636-1637
Наследник
Кирил I