Леонтиј Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Леонтиј Цариградскимонах во манастирот на Светите Апостоли, кога во 1189 година бил избран за Вселенски патријарх со подршка на императорот Исак II .

Императорот го расчинил само по седум месеци и одлуката ја објаснил со визија на Богородица.

Извори[уреди | уреди извор]


Религиозни титули
Претходник
Никита II
Цариградски патриајрх
1189-1190
Наследник
Доситеј