Апостол Стахиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Апостол Стахиј
Цариградски патријарх
Ракоположен38
Службата завршила54
ПретходникАпостол Андреј
НаследникОнисим

Апостол Стахиј (грчки: Στάχυς)(† 54) бил епископ на Византион од 34 до 54 година. Неговиот ден се чествува на 4 јануари, заедно со чествувањето на Седумдесетте апостоли, како и на 31 октомври.

Свети Стахиј бил помошник на св. Андреј Првоповикан. Св. Андреј го поставил за епископ во Византија. Ја создал Црквата во Аргиропол и управувал со својата паства верно и ревносно. По 16 години епископствување, мирно се упокоил[1].

Починал во Цариград.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-02-14. Посетено на 2012-02-20.