Јован XII Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јован XII ЦариградскиВселенски патријарх од 1294 до 1303 година. Јован XII е роден во Созопол на западниот брег на Црното Море. Пред да се устоличи за патријарх бил познат ппод името Козма.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Духовни титули
Претходник
Атанасиј I
Цариградски патријарх
1294–1303
Наследник
Атанасиј I