Прејди на содржината

Неофит IV Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Неофит IV ЦариградскиВселенски патријарх во кус период од 1688 до 1689 година.

Тој бил епископ во Одрин. Бил избран за патријарх откако бил расчинет неговиот претходник, Калиник II. Тој останал на престолот само во период од пет месеци по што се повлекол и на престолот повторно застанал Калиник II.

Извори[уреди | уреди извор]

Духовни титули
Претходник
Калиник II
Цариградски патријарх
1688-1689
Наследник
Калиник II