Максимијан Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Максимијан Константинополски
Πατριάρχης Μαξιμιανός
Патријарх на Константинопол
ЦркваКонстантинополска црква
Ракоположен426
Службата завршила427
ПретходникНесториј
НаследникПрокл
Лични податоци
ЗанимањеПатријарх на Константинопол

Максимијан Константинополски (починал околу 434) бил Патријарх на Константинопол во 431 до 434 година. По потекло, Максимијан бил од Рим. Во Константинопол дошол по работа, но не е познато зошто се задржал повеќе време во градот. Кога Несториј Константинополски бил симнат од константинополскиот престол, за нов патријарх бил избран Максимијан.