Харитон Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Харитон ЦариградскиВселенски патријарх од 1177 до 1178 година.

Претходно бил монах и свештеник во манастирот во Мангана. За време на својот патријархат ја воспоставил институцијата „Прв“ на Света Гора, на кого му била доделена надлежноста да го зачува традициите во манастирската држава.

Починал 11 месеци по неговото устоличување во 1178 година.

Извори[уреди | уреди извор]


Духовни титули
Претходник
Михаил III
Цариградски патријарх
1177-1178
Наследник
Теодосиј I