Диоген (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Седекион
Патријарх на Константинопол
Ракоположен 114
Службата завршила 129
Претходник Седекион
Наследник Елвтериј

Диоген бил епископ на Византион во периодот од 114 до 129 година. Дошол по смртта на Седекион, а негов наследник е Елвтериј.

Бил на престолот во времето на Трајановите Адријановите прогони на христијаните[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Diogenes“. Official website of the Ecumenic Patriarchate of Constantinople. http://www.ec-patr.org/list/index.php?lang=en&id=7. посет. 4 март 2011 г.