Диоген (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Седекион
Цариградски патријарси
Ракоположен114
Службата завршила129
ПретходникСедекион
НаследникЕлвтериј

Диоген бил епископ на Византион во периодот од 114 до 129 година. Дошол по смртта на Седекион, а негов наследник е Елвтериј.

Бил на престолот во времето на Трајановите Адријановите прогони на христијаните[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Diogenes“. Official website of the Ecumenic Patriarchate of Constantinople. Архивирано од изворникот на 2010-12-15. Посетено на 3/04/2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)