Димитриј Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Димитриј Цариградски
Цариградски патријарх
Demetrios I of Constantinople.jpg
Димитриј Цариградски
ЦркваЦариградска патријаршија
Ракоположен2 ноември 1991
Службата завршилаво служба
ПретходникАтенагора Цариградски
НаследникВартоломеј I
Лични податоци
Световно имеДеметриос I
Роден8 септември 1914
Истанбул, Турција
Починал2 октомври 1991
Истанбул, Турција
НационалностГрк
Вероисповедправославие
ЖивеалиштеЦариградска патријаршија, Фенер, Истанбул, Турција
ЗанимањеПатријарх
ЗанимањеТеолог

Димитриј Цариградски, роден како Димитрос Пападопулос (8 септември 1914 во Истанбул- 2 октомври 1991 во Истанбул) — Цариградски патријарх во периодот од 16 јули 1972 до 2 октомври 1991 година. Пред да стане патријарх, тој бил Митрополит Имброски.

На 30 ноември 1979 година, тој го означил почетокот на богословскиот дијалог помеѓу Православната и Римокатоличката црква, на чие чело во тоа време се наоѓал Јован Павле II. Во текот на 1987 година престојувал во Ватикан, каде бил примен од страна на Јован Павле II. Во базиликата Свети Петар, патријарсите на т.н. исток и запад го рецитирале на грчки јазик, Никејскиот симбол на верата.