Атанасиј II Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Атанасиј II Цариградски — последниот Вселенски патријарх пред падот на Цариград. Начествувал од 1450 до 1453 година.