Дометиј (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дометиј
Цариградски патријарси
Ракоположен272
Службата завршила284
ПретходникТит
НаследникРуфин

Дометиј бил епископ на Византион во периодот од 272 до 284 година[1]. Негов претходник бил Тит, а негов наследник е Руфин.

Тој бил брат на римскиот цар Проб.

Тој имал два сина, Пров и Митрофан, кој исто така стана епископите на ист град.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-05-20. Посетено на 2012-04-25.