Константиј II Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Констатиј II ЦариградскиВселенски патријарх во 1834 година.

Пред да биде прогласен за патријарх бил епископ во Велико Трново. Немал особено образование и вештини. Па од овие причини наредната година бил приморан да се повлече. Се повлекол на Босфор, каде починал во 1859 година, погребан е во дворот на црквата Архангели.

Извори[уреди | уреди извор]

Претходник
Констатиј I
Цариградски патријарх
1834-1835
Наследник
Григориј VI