Ерес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Галилео Галилеј осуден за кривоверство.

Ерес или кривоверство — отстапување или промена на некој систем на верувања, особено на религија, која промена се противи на претходно воспоставените канони на тој систем на верувања. Оној кој се приклонува кон кривоверството се нарекува „кривоверец“ или „еретик“.

Кривоверството како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gerhart Hauptman, Čuvar pruge Til – Jeretik iz Soane. Beograd: Rad, 1960.
  2. Discogs, Nine Inch Nails ‎– The Downward Spiral (пристапено на 31.1.2021)