Свети Марко Ефески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свети Марко Ефески
Архиепископ на Ефес
Роден(а) 1392, Цариград
Починал(а) 1444, Цариград
Почитуван(а) во Православие
Канонизација 1734, Цариград од Патријарх Серафим Константинополски
Слава 19 јануари

Свети Марко (1392—1444) е христијански светец и епископ на Ефес.

Пoзнат e пo штитeњeто на правoславиeтo на Флoрeнтинскиoт сoбoр прoтив царoт и папата. Починал вo 1444 гoдина. На пoсмртната пoстeла гo мoлeл свoјoт учeник Гeoргиј, пoдoцна славниoт патријарх Гeбадиј, да сe чува oд замкитe на Запад и да гo брани правoславиeтo.[1].

Православната црква неговиот ден го чествува на 19 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 26