Марко Ефески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Марко Ефески
Архиепископ на Ефес
Роден(а) 1392, Цариград
Починал(а) 23 јуни 1444, Цариград
Почитуван(а) во православие
Канонизација 1734, Цариград од Патријарх Серафим Цариградски
Слава 19 јануари

Марко Ефески (грчки: Μάρκος ό Εφέσιος), роден Мануил Евгеник (Μανουήλ Ευγενικός; 139223 јуни 1444) — христијански светец и епископ на Ефес.

Познат e по штитењето на православието на Флорентинскиот собор против царот и папата. Починал во 1444 година. На посмртната постела го молел својот ученик Георгиј, подоцна славниот патријарх Генадиј II, да се чува од замките на Запад и да го брани православието.[1].

Православната црква неговиот ден го чествува на 19 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 26