Канонизација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Канонизација е процес преку кој христијанска црква декларира светец, со што тој влегува во листата на признати светци. Процесот најмногу е користен во католичката црква, но, исто така, се користи и во православието.