1220

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1220 г.  во други календари
Грегоријански календар 1220
MCCXX
Ab urbe condita 1973
Асирски календар 5970
Бахајски календар -624–-623
Бенгалски календар 627
Берберски календар 2170
Будистички календар 1764
Бурмански календар 582
Византиски календар 6728–6729
Еврејски календар 4980–4981
Ерменски календар 669
ԹՎ ՈԿԹ
Етиопски календар 1212-1213
Игбоански календар 220–221
Ирански календар 598–599
Исламски календар 616–617
Јулијански календар 1220    MCCXX
Кинески календар 己卯年月日
(3856/3916)
— до —
庚辰年月日
(3857/3917)
Коптски календар 936–937
Корејски календар 3553
Календар Мингуо 692 пред РК
民前692年
Селевкидски календар 1531–1532
Тајландски сончев календар 1763
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1276–1277
 - Шака самват 1142–1143
 - Кали југа 4321–4322
Холоценски календар 11220
Џуче-календар нема (пред 1912)

1220 (MCCXX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1220. година од новата ера, 220. од вториот милениум, 20. од 13 век и прва од 1220-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6728 и 6729 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5970 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4980 и 4981 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1973.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1220. година се протега во 3856 и 3857, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3916 и 3917 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1763. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 616 и 617 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sutton, Ian (1999). Architecture, from Ancient Greece to the Present. London: Thames & Hudson. ISBN 978-0-500-20316-3.