Црква Свети Никола (Берлин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поврзано: Свети Никола (појаснување)
Црква Свети Никола
Nikolaikirche
Nikolaikirche Berlin April 2007.jpg
Основни податоци
Место Берлин, Германија
Координати
Држава Германија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Тулна готика
Карактеристики

Црквата Свети Никола (германски : Nikolaikirche) е црква која се наоѓа во Берлин, Германија. Црквата е изградена во периодот од 1220 до 1230 година и е најстарата црква во Берлин.