Прејди на содржината

Црква Свети Никола (Берлин)

Координати: 52°31′01″N 13°24′27″E / 52.51694° СГШ; 13.40750° ИГД / 52.51694; 13.40750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Никола
Nikolaikirche
Основни податоци
МестоБерлин, Германија
Координати52°31′01″N 13°24′27″E / 52.51694° СГШ; 13.40750° ИГД / 52.51694; 13.40750

Црквата Свети Никола (германски : Nikolaikirche) е црква која се наоѓа во Берлин, Германија. Црквата е изградена во периодот од 1220 до 1230 година и е најстарата црква во Берлин.