Самарканд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Самарканд
Поглед од Регистан
Поглед од Регистан
Самарканд is located in Узбекистан
Самарканд
Самарканд
Координати: 39°39′15″N 66°57′35″E / 39.65417° СГШ; 66.95972° ИГД / 39.65417; 66.95972
Држава Узбекистан
ПокраинаСамарканд
Надм. вис.&10000000000000702000000702 м
Население (2008)
 • Градско596,300
 • Градскo643,970
 • Метро708,000

Самарканд (узбечки: Samarqand, Самарқанд, персиски: سمرقند, транскрипција: "Samarqand") — вториот најголем град во Узбекистан и главен град на покраината Самарканд. Градот е најпознат по неговата централна местоположба на Свилениот пат, главна делница помеѓу Кина и Европа. Градот исто така е познат по својата религиозност бидејќи тој е исламски центар и центар за веронаука во државата. Најпозната знаменитост во градот е Биби-Ханим џамијата. Поранешен центар на градот бил Регистан. Градот е додаден во списокот на светско богатство на УНЕСКО.