1287

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 12 век 13 век 14 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1287 г.  во други календари
Грегоријански календар 1287
MCCLXXXVII
Ab urbe condita 2040
Асирски календар 6037
Бахајски календар -557–-556
Бенгалски календар 694
Берберски календар 2237
Будистички календар 1831
Бурмански календар 649
Византиски календар 6795–6796
Еврејски календар 5047–5048
Ерменски календар 736
ԹՎ ՉԼԶ
Етиопски календар 1279-1280
Игбоански календар 287–288
Ирански календар 665–666
Исламски календар 685–686
Јулијански календар 1287    MCCLXXXVII
Кинески календар 丙戌年月日
(3923/3983)
— до —
丁亥年月日
(3924/3984)
Коптски календар 1003–1004
Корејски календар 3620
Календар Мингуо 625 пред РК
民前625年
Селевкидски календар 1598–1599
Тајландски сончев календар 1830
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1343–1344
 - Шака самват 1209–1210
 - Кали југа 4388–4389
Холоценски календар 11287
Џуче-календар нема (пред 1912)

1287 (MCCLXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1287. година од новата ера, 287. од вториот милениум, 87. од 13 век и осма од 1280-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6795 и 6796 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6037 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5047 и 5048 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2040.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1287. година се протега во 3923 и 3924, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3983 и 3984 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1830. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 685 и 686 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]