1224

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1224 г.  во други календари
Грегоријански календар 1224
MCCXXIV
Ab urbe condita 1977
Асирски календар 5974
Бахајски календар -620–-619
Бенгалски календар 631
Берберски календар 2174
Будистички календар 1768
Бурмански календар 586
Византиски календар 6732–6733
Еврејски календар 4984–4985
Ерменски календар 673
ԹՎ ՈՀԳ
Етиопски календар 1216-1217
Игбоански календар 224–225
Ирански календар 602–603
Исламски календар 620–621
Јулијански календар 1224    MCCXXIV
Кинески календар 癸未年月日
(3860/3920)
— до —
甲申年月日
(3861/3921)
Коптски календар 940–941
Корејски календар 3557
Календар Мингуо 688 пред РК
民前688年
Селевкидски календар 1535–1536
Тајландски сончев календар 1767
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1280–1281
 - Шака самват 1146–1147
 - Кали југа 4325–4326
Холоценски календар 11224
Џуче-календар нема (пред 1912)

1224 (MCCXXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1224. година од новата ера, 224. од вториот милениум, 24. од 13 век и петта од 1220-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6732 и 6733 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5974 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4984 и 4985 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1977.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1224. година се протега во 3860 и 3861, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3920 и 3921 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1767. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 620 и 621 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Linehan, Peter (1999). „Chapter 21: Castile, Portugal and Navarre“. Abulafia, David. The New Cambridge Medieval History c.1198-c.1300. Cambridge University Press. стр. 668–699 [672]. ISBN 0-521-36289-X.