Битерфелд-Волфен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битерфелд-Волфен
Грб на Битерфелд-Волфен
Битерфелд-Волфен is located in Германија
Битерфелд-Волфен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Градоначалник Петра Вуст
Основни податоци
Површина 88 км2
Надм. височина 75−90 м
Население 38.159 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 434 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06731–06749
Повик. бр. 03493, 03494
Портал www.bitterfeld-wolfen.de
Местоположба на град Битерфелд-Волфен во рамките на округот Анхалт-Битерфелд
Карта
Координати 51°37′N 12°19′E / 51.617° N; 12.317° E / 51.617; 12.317Координати: 51°37′N 12°19′E / 51.617° N; 12.317° E / 51.617; 12.317

Битерфелд-Волфен (германски: Bitterfeld-Wolfen) — град во округот Анхалт-Битерфелд, Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа во југоисточна Саксонија-Анхалт, западно од реката Мулде, е површина на која главно се наоѓа тешка индустрија и јагленокопи. Градот бил создаден со спојување на градовите Битерфелд и Волфен и општините Грепин, Холцвајсих и Талхајм на 1 јули 2007.

Географија[уреди | уреди извор]

Битерфелд-Волфен е 25 километри североисточно од Хале и околу 35 километри северно од Лајпциг. Источно се наоѓа езерото Мулдештаузе, јужно езерото Гојче, западно лежи Зандерсдорф. Градот се наоѓа во природниот резерват Битерфелдер Бергбауревие.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се (од север во насока на стрелките на часовникот) Рагун-Јесниц, Мулдештаузе, Делич, Зандерсдорф-Брена и Цербих.

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски дијаграм на Битерфелд[2]

Просечната температура на воздухот во Битерфелд е 10,0 °C и годишни врнежи од 518 мм.

Историја[уреди | уреди извор]

Спојување на градот[уреди | уреди извор]

На 1 јули 2007, независните градови Волфен и Битерфелд и општините Грепин, Талхајм и Холцвајсих биле споени да ги создадат новиот град Битерфелд-Волфен.

Битерфелд[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Битерфелд.

Битерфелд има околу 15.000 жители (2006). Бил првпат споменат во 1224. Како дел од Електорат Саксонија, потпаднал под пруската Провинција Саксонија во 1815. До административната реформа во 2007, бил главен град на округот Битерфелд.

Волфен[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Волфен (Германија).

Волфен има приближно 24.000 жители (2006). Се наоѓа северно од Битерфелд. Волфен бил првпат споменат околу 1400. Откривањето на јагленот во 1846 и изградбата на фабриката за бои Agfa во 1895 ја донела индустријата во градот, а со тоа и раст на градот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)
  2. Deutscher Wetterdienst, Normalperiode 1961-1990