Прејди на содржината

Зидлихес Анхалт

Координати: 51°40′N 12°4′E / 51.667° СГШ; 12.067° ИГД / 51.667; 12.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зидлихес Анхалт
Црква во Зидлихес Анхалт
Црква во Зидлихес Анхалт
Црква во Зидлихес Анхалт
Зидлихес Анхалт во рамките на Германија
Зидлихес Анхалт
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Градоначалник Буркхард Бреш (Левица)
Основни податоци
Површина 192 км2
Надм. височина 80 м
Население 13.227 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06369, 06386, 06388
Повик. бр. 03496, 034975, 034976, 034977, 034978
Местоположба на градот Зидлихес Анхалт во рамките на округот Анхалт-Битерфелд
Карта
Карта
Координати 51°40′N 12°4′E / 51.667° СГШ; 12.067° ИГД / 51.667; 12.067

Зидлихес Анхалт (германски: Südliches Anhalt) — град во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Бил создаден на 1 јануари 2010, со спојување на поранешните општини Едериц, Фрасдорф, Глауциг, Гросбадегаст, Хинсдорф, Либена, Масдорф, Мајлендорф, Прозиг, Квелендорф, Радегаст, Ројпциг, Рисдорф, Шојдер, Требихау на Фуне, Вајсант-Гелцау, Вискау и Цебиц. На 1 септември 2010, поранешните општини Гребциг, Герциг и Питен се приклучиле на градот.

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)