Прејди на содржината

Мулдештаузе

Координати: 51°39′0″N 12°27′0″E / 51.65000° СГШ; 12.45000° ИГД / 51.65000; 12.45000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мулдештаузе
Замок во Мулдештаузе
Замок во Мулдештаузе
Замок во Мулдештаузе
Мулдештаузе во рамките на Германија
Мулдештаузе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Основни податоци
Површина 137 км2
Население 11.607 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06774
Повик. бр. 03493, 034955
Местоположба на Мулдештаузе во рамките на округот Анхалт-Битерфелд
Карта
Карта
Координати 51°39′0″N 12°27′0″E / 51.65000° СГШ; 12.45000° ИГД / 51.65000; 12.45000

Мулдештаузе (германски: Muldestausee) — општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Создадена е на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Бургкемниц, Фридерсдорф, Госа, Греберн, Крина, Милбек, Мулденштајн, Плода, Поух, Реза, Шлајц и Швемзал.

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)