Реза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Реза
Место во Мулдештаузе
Грб на Реза
Реза is located in Германија
Реза
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Мулдештаузе
Основни податоци
Површина 21 км2
Надм. височина 84 м
Население 916  (31 декември 2006)
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06774
Повик. бр. 034208
Координати 51°37′N 12°30′E / 51.617° N; 12.500° E / 51.617; 12.500Координати: 51°37′N 12°30′E / 51.617° N; 12.500° E / 51.617; 12.500

Реза (германски: Rösa) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Мулдештаузе.