Плода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плода
Место во Мулдештаузе
Грб на Плода
Плода is located in Германија
Плода
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Мулдештаузе
Основни податоци
Површина 3 км2
Надм. височина 97 м
Население 455  (31 декември 2006)
 - Густина 152 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06774
Повик. бр. 034955
Местоположба на место Плода во рамките на округот Анхалт-Битерфелд
Карта
Координати 51°38′59″N 12°26′59″E / 51.64972° N; 12.44972° E / 51.64972; 12.44972Координати: 51°38′59″N 12°26′59″E / 51.64972° N; 12.44972° E / 51.64972; 12.44972

Плода (германски: Plodda) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Мулдештаузе.