Анхалт-Битерфелд

Координати: 51°43′N 12°4′E / 51.717° СГШ; 12.067° ИГД / 51.717; 12.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Анхалт-Битерфелд (округ))
Анхалт-Битерфелд
Landkreis Anhalt-Bitterfeld

округ
Знаме на Анхалт-Битерфелд Landkreis Anhalt-BitterfeldГрб на Анхалт-Битерфелд Landkreis Anhalt-Bitterfeld
Карта
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
СедиштеКетен
Површина
 • Вкупна1,452 км2 (561 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно157.217
 • Густина110/км2 (280/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.ABI
Мреж. местоwww.anhalt-bitterfeld.de
Административна зграда во Анхалт-Битерфелд

Анхалт-Битерфелд (германски: Anhalt-Bitterfeld) — округ во Саксонија-Анхалт, Германија. Негов главен град е Кетен.

Историја[уреди | уреди извор]

Овој округ бил основан со спојување на поранешните окрузи Битерфелд, Кетен и голем дел од Анхалт-Цербст, како дел реформата во 2007.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Округот Анхалт-Битерфелд се состои од следниве општини:[2]

Градови Општини
 1. Акен (Елба)
 2. Битерфелд-Волфен
 3. Кетен
 4. Рагун-Јесниц
 5. Зандерсдорф-Брена
 6. Зидлихес Анхалт
 7. Цербст
 8. Цербих
 1. Мулдештаузе
 2. Остернинбургер Ланд

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)
 2. „Статистичко биро на Саксонија-Анхалт“. Архивирано од изворникот на 2017-05-15. Посетено на 2011-11-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

51°43′N 12°4′E / 51.717° СГШ; 12.067° ИГД / 51.717; 12.067