Кведлинбург (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кведлинбург
Округ
Saxony anhalt qlb.png
Земја  Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Укинат 2007-07-01
Адм. цент. Кведлинбург
Површина
 • Вкупна 540.36 км2
Население (2002)
 • Вкупно 76,812
 • Густина 140/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. таб. QLB

Кведлинбург бил округ (Kreis) на западот од Саксонија-Анхалт, Германија. Соседни окрузи се (од запад надесно) Вернигероде, Халберштат , Бердекрајс, Ашерслебен-Штасфурт, Мансфелдер Ланд, Зангерхаузен и округот Нордхаузен во Тирингија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1950, округот Балентет бил додаден на округот. Делови од окрузите Бланкенбург и Ашерслебен биле додадени во 1994.

На 1 јули 2007, округот Кведлинбург бил споен со окрузите Халберштат и Вернигероде, во новиот округ Харц.

Географија[уреди | уреди извор]

Северниот дел од округот се наоѓа на планините Харц.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот ги покажува симболите за три историски ситуации во округот. Во горниот лев дел е еленскиот рог, симболизирајќи го грофството Регенштајн. Двата ножа се специјални ножеви употребувани во орманите (германски: Kredenzmesser), кои стојат за Опатијата Кведлинбург. Жолто-црните линии доаѓаат од грбот на округот Баленштет.

Грбот бил променет на 24 септември 1990, заменувајќи ги ножевите на Кведлинбург.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Заедница на општини
  1. Кведлинбург
  1. Баленштет/Боде-Зелке-Ауе (вкл. го градот Баленштет)
  2. Гернроде/Харц (вкл. го градот Гернроде)
  3. Тале (вкл. го градот Тале)
  4. Унтерхарц (вкл. ги градовите Гинтерсберге и Харцгероде)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]