Ашерслебен-Штасфурт

Координати: 51°50′N 11°30′E / 51.83° СГШ; 11.5° ИГД / 51.83; 11.5
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ашерслебен-Штасфурт
округ
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
Укинат2007-07-01
СедиштеАшерслебен
Површина
 • Вкупна655 км2 (253 ми2)
Население (1999)
 • Вкупно107,500
 • Густина160/км2 (430/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.ASL
Мреж. местоaschersleben-stassfurt.de

Ашерслебен-Штасфурт — поранешен округ во Саксонија-Анхалт, Германија до 2007. Се граничел со (од североисток надесно) окрузите Шенебек, Бернбург, Мансфелдер Ланд, Кведлинбург и Бердекрајс.

Историја[уреди | уреди извор]

Двата окрузи Ашерслебен и Штасфурт биле споени во 1994, со цел да го формираат новиот округ Ашерслебен-Штасфурт. Како дел од реформата на окрузите од 2007 округот бил распуштен и површината на округот, сега е дел од округот Залцландкрајс, освен градот Фалкенштајн, кој сега е дел од округот Харц.

Географија[уреди | уреди извор]

Југозападните делови на округо се наоѓаат на ридовите од планините Харц. Оттука, округот продолжува по долината на реката Зале на исток и на реката Елба на североисток. Двете реки не поминуваат директно низ округот. Двете главни водотеци се Боде и Випер, двете се влеваат во Зале.

Регионот надвор од ридовите на Харц, главно е наменет за земјоделство.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот прикажува:
  • горе лево: црно-белите линии од грофовијата Ашерслебен
  • горе десно: хералдичкиот орел од Прусија
  • долу лево: хералдичкиот мечка од поранешната држава Анхалт
  • долу десно: црвено-бели половина на војводството Магдебург

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Заедници на општини
  1. Фалкенштајн
  1. Ашерслебен Ланд (вкл. го градот Ашерслебен)
  2. Егелнер Мулде (вкл. го градот Егелн)
  3. Хеклинген (вкл. го градот Хеклинген)
  4. Зеланд (вкл. го градот Хоим)
  5. Штасфурт (вкл. го градот Штасфурт)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

51°50′N 11°30′E / 51.83° СГШ; 11.5° ИГД / 51.83; 11.5