Ној Кенигсауе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ној Кенигсауе
Градски дел во Ашерслебен
Ној Кенигсауе is located in Германија
Ној Кенигсауе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцландкрајс
Град Ашерслебен
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 118 м
Население 344  (31 декември 2006)
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06449
Повик. бр. 034741
Координати 51°49′55″N 11°24′6″E / 51.83194° N; 11.40167° E / 51.83194; 11.40167Координати: 51°49′55″N 11°24′6″E / 51.83194° N; 11.40167° E / 51.83194; 11.40167

Ној Кенигсауе — село и поранешна општина во округот Залцландкрајс, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009, е дел од градот Ашерслебен.