Унзебург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Унзебург
Место во Бердеауе
Поглед кон Унзебург
Поглед кон Унзебург
Грб на Унзебург
Унзебург is located in Германија
Унзебург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Општина Бердеауе
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 68 м
Население 1.274  (31 декември 2006)
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39435
Повик. бр. 039263
Портал www.egelnermulde.de
Местоположба на место Унзебург во рамките на округот Залцланд
Карта
Координати 51°55′50″N 11°31′4″E / 51.93056° СГШ; 11.51778° ИГД / 51.93056; 11.51778Координати: 51°55′50″N 11°31′4″E / 51.93056° СГШ; 11.51778° ИГД / 51.93056; 11.51778

Унзебург (германски: Unseburg) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Бердеауе.