Аскани

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Анхалт)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Династија Аскани
Blason Comtes de Ballenstedt.svgBlason Maison d'Ascanie.svg
ЗемјаГерманија, Руско Царство
ПрпадностГерманци
Основана1036
ОсновачЕзико од Бланенштет
Тековен владетелЕдвард
Последен владетелЈоаким Ернест
Титули
ИмотАнхалт
Распад1918

Аскани или Анхалт (германски: Askanier, Anhalt) — германскo аристократскo семејствo и династиja. Во текот на својата историја и владеење, династијата управувала со Бранденбург и Саксонија-Анхалт.

Првиот познат член од оваа династија бил грофот Езико од Бланенштет, кој се смета за предок на Асканите.

Маркгрофот Албрехт Мечката (1100-1170) бил основач на Маркгрофство Браденбург во 1157 година. Неговите потомци управувале со Саксонија до 1423 година.

Најпозната од оваа династија е Катерина Велика, сопруга од 1 септември 1745 година на рускиот цар Петар III.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]