Прејди на содржината

Аскани

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Анхалт)
Династија Аскани
ЗемјаГерманија, Руско Царство
ПрпадностГерманци
Основана1036
ОсновачЕзико од Бланенштет
Тековен владетелЕдвард
Последен владетелЈоаким Ернест
Титули
ИмотАнхалт
Распад1918

Аскани или Анхалт (германски: Askanier, Anhalt) — германскo аристократскo семејствo и династиja. Во текот на својата историја и владеење, династијата управувала со Бранденбург и Саксонија-Анхалт.

Првиот познат член од оваа династија бил грофот Езико од Бланенштет, кој се смета за предок на Асканите.

Маркгрофот Албрехт Мечката (1100-1170) бил основач на Маркгрофовија Браденбург во 1157 година. Неговите потомци управувале со Саксонија до 1423 година.

Најпозната од оваа династија е Катерина Велика, сопруга од 1 септември 1745 година на рускиот цар Петар III.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Ducal Family of Anhalt (of the House of Ascania) official web site
  • Marek, Miroslav. „GENEALOGY.EU: House of Ascania“. Genealogy.EU. Надворешна врска во |publisher= (help) (first page of a series)
  • Stirnet: Brandenburg1 (бара претплата) (genealogy of the Houses of Ascania and Brandenburg, including the most likely ancestry of the 11th-century House of Ascania)
  • Stirnet: Ascania1 (бара претплата) (an alternate possible ancestry of the 11th-century House of Ascania)