Тартун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тартун
Место во Бердеауе
Поглед кон Тартун
Поглед кон Тартун
Поглед кон Тартун
Грб на Тартун
Тартун во рамките на Германија
Тартун
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Општина Бердеауе
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 67 м
Население 814  (31 декември 2006)
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39435
Повик. бр. 039268
Портал www.egelnermulde.de
Местоположба на место Тартун во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°55′50″N 11°28′22″E / 51.93056° СГШ; 11.47278° ИГД / 51.93056; 11.47278Координати: 51°55′50″N 11°28′22″E / 51.93056° СГШ; 11.47278° ИГД / 51.93056; 11.47278

Тартун (германски: Tarthun) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Бердеауе.