Амесдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амесдорф
Градски дел во Гистен
Грб на Амесдорф
Амесдорф is located in Германија
Амесдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцландкрајс
Град Гистен
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 126 м
Население 812  (31 декември 2006)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39439
Повик. бр. 039262
Местоположбата на Амесдорф во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Амесдорф во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°46′48″N 11°35′48″E / 51.78000° СГШ; 11.59667° ИГД / 51.78000; 11.59667Координати: 51°46′48″N 11°35′48″E / 51.78000° СГШ; 11.59667° ИГД / 51.78000; 11.59667

Амесдорф — село и поранешна општина во округот Залцландкрајс, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Гистен.