Вернигероде (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вернигероде
округ
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
Укинат2007-07-01
СедиштеВернигероде
Површина
 • Вкупна797,60 км2 (307,96 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно94,556
 • Густина120/км2 (310/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.WR

Вернигероде — поранешен округ на западот на Саксонија-Анхалт, Германија. Соседни окрузи се (од север надесно) Халберштат, Кведлинбург, округот Нордхаузен во Тирингија и округот Гослар во Долна Саксонија.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа на северниот крај на планините Харц. Највисоката планина на Харц, Брокен, се наоѓа на југоистокот од округот.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот се заснова на оној користен од кнежевството и Халберштатската епархија. Во средините на црвената и белата област се две риби, кои се земени од грбот на грофот на Вернигероде.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Општински заедници
  1. Елбингероде
  2. Вернигероде
  1. Бланкенбург (вкл. го градот Бланкенбург)
  2. Брокен-Хохарц (вкл. ги градовите Бенекенштајн и Хаселфелде)
  3. Илзенбург (вкл. го градот Илзенбург)
  4. Нордхарц (вкл. го градот Деренбург)