Лангелн (Нордхарц)

Координати: 51°54′N 10°47′E / 51.900° СГШ; 10.783° ИГД / 51.900; 10.783
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лангелн
Место во Нордхарц
Поглед кон Лангелн
Поглед кон Лангелн
Поглед кон Лангелн
Грб на Лангелн
Лангелн (Нордхарц) во рамките на Германија
Лангелн (Нордхарц)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општина Нордхарц
Основни податоци
Површина 14,23 км2
Надм. височина 180 м
Население 1.110  (31 декември 2006)
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38871
Повик. бр. 039458
Координати 51°54′N 10°47′E / 51.900° СГШ; 10.783° ИГД / 51.900; 10.783

Лангелн (германски: Langeln) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 година е дел од општината Нордхарц.