Хитенроде

Координати: 51°46′N 10°54′E / 51.767° СГШ; 10.900° ИГД / 51.767; 10.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хитенроде
Градски дел во Бланкенбург на Харц
Црквата во Хитенроде
Црквата во Хитенроде
Црквата во Хитенроде
Хитенроде во рамките на Германија
Хитенроде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Бланкенбург на Харц
Основни податоци
Површина 19 км2
Надм. височина 501 м
Население 1.191  (31 декември 2006)
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38889
Повик. бр. 03944
Портал www.blankenburg.de
Местоположбата на Хитенроде во рамките на округот Харц
Местоположбата на Хитенроде во рамките на округот Харц
Местоположбата на Хитенроде во рамките на округот Харц
Координати 51°46′N 10°54′E / 51.767° СГШ; 10.900° ИГД / 51.767; 10.900

Хитенроде (германски: Hüttenrode) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бланкенбург на Харц.