Деренбург

Координати: 51°52′N 10°54′E / 51.867° СГШ; 10.900° ИГД / 51.867; 10.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Деренбург
Градски дел во Бланкенбург на Харц
Поглед кон Деренбург
Поглед кон Деренбург
Поглед кон Деренбург
Грб на Деренбург
Деренбург во рамките на Германија
Деренбург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Бланкенбург на Харц
Основни податоци
Површина 37 км2
Надм. височина 164 м
Население 2.662  (31 декември 2006)
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38895
Повик. бр. 039453
Портал www.derenburg.de
Местроположбата на Деренбург во рамките на округот Харц
Местроположбата на Деренбург во рамките на округот Харц
Местроположбата на Деренбург во рамките на округот Харц
Координати 51°52′N 10°54′E / 51.867° СГШ; 10.900° ИГД / 51.867; 10.900

Деренбург (германски: Derenburg) — град во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа северно од Харц, приближно 9 километри источно од Вернигероде и 10 километри западно од Халберштат. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Бланкенбург на Харц.