Вернигероде

Координати: 51°50′6″N 10°47′7″E / 51.83500° СГШ; 10.78528° ИГД / 51.83500; 10.78528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вернигероде
Поглед од замокот Вернигероде над градот кон Брокен во зима.
Поглед од замокот Вернигероде над градот кон Брокен во зима.
Поглед од замокот Вернигероде над градот кон Брокен во зима.
Грб на Вернигероде
Вернигероде во рамките на Германија
Вернигероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Градоначалник Петер Гаферт
Основни податоци
Површина 170 км2
Надм. височина 240 м
Население 32.181 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 189 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38855, 38879
Повик. бр. 03943, 039455
Портал wernigerode.de
Местоположба на град Вернигероде во рамките на округот Харц
Карта
Карта
Координати 51°50′6″N 10°47′7″E / 51.83500° СГШ; 10.78528° ИГД / 51.83500; 10.78528

Вернигероде (германски: Wernigerode) — град во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. До 2007, бил главен град на округот Вернигероде.

Вернигероде се наоѓа југозападно од Халберштат, и е прекрасно сместен на реката Холтеме, на северните делови од планините Харц. Вернигероде се наоѓа на Германскиот пат на фахверкот.

Замокот Вернигероде.

Историја[уреди | уреди извор]

Вернигероде бил главен град на средновековното Грофовија Вернигероде и Штолберг-Вернигероде. Во 1815, по Наполеоновите војни, станал дел од пруската Провинција Саксонија. Пиварницата Хасередер била основана во Вернигероде во 1872.

По Втората светска војна, Вернигероде била вклучена во новата покраина Саксонија-Анхалт. Во текот на времето на комунистичка Источна Германија, градот бил многу близок до внатрегерманската граница. Вернигероде станал дел од обновената покраина Саксонија-Анхалт во 1990, по повторното обединување на Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Локација[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на околу 250 метри надморска височина на североисточниот дел на планините Харц во централниот дел на Германија, во подножјето на нивниот највисок врв, Брокен, на Б 6 и Б 244 сојузните автопати и на железничката линија од Халберштат до Виненбург, која ги поврзува градовите Хале (Зале) и Хановер.

Реката Холтеме тече низ градот и не толку далеку од западната порта, ѝ се придржува потокот Цилирбах, која е познат и како Флутрене во близина на изворот. Северно од градот, тече Баренбах низ неколку езерца и празнини во Холтеме во селото Минслебен. Историскиот градски центар се состои од Алтштат и нов град (Altstadt и Neustadt). Градскиот округ ги вклучува Хасероде, Нешенроде, резиденцијалните населби Штатфелд, Бургбрајте и Харцблик како и селата Бенцингероде, Минслебен, Зилштет, Ширке и Редебер.

Округот има 9,5 километро од запад кон исток и 6 километри од север кон југ. Неговата највисока точка е Брокен, на 1.141 метар надморска височина, како и најниската на 215 метри.

Градот лежи на германско-холандскиот празничен пат, познат како Портокалов Пат.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градското собрание и Маркт

Вернигероде поседува неколку интересни готски згради, вклучувајќи го и градското собрание со дрвена фасада од 1498 година. Некои од чудните стари куќи, кои ги избегнале бројните пожари низ години се детално украсени со резба. Гимназијата Герхарт Хауптман,[2] која е сместена во модерна готска зграда, е наследник на древната граматичка школа, која постоела до 1825. Бренди, Хасередер лагер, пури и боила се само дел од производите кои се произведуваат тука. Замокот (Schloß Wernigerode) на принцовите од Штолберг-Вернигероде се издигнува над градот. Првичниот бил изграден во 12-о век, но сегашниот замок бил изграден помеѓу 1862 и 1893 од Карл Фрилинг и вклучува делови од средновековната зграда.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

На врвот на Брокен со Брокенбан, која почнува во Вернигероде.

Харцер Шмалшпурбан е железница со тесни колосеци, која води од Вернигероде до Брокен (1.141 м), највисокио врв на планините Харц, а потоа оди до Нордхаузен до јужниот дел на Харц. Вториот највисок врв, Вурмберг (971 м), е достапен преку жичарницата од Браунлаге, која е поврзана со автобус до Вернигероде. Вернигероде има бројни музеи, галерии, библиотеки, споменици и паркови.

Култура[уреди | уреди извор]

Вернигероде е дом на хорот Рундфунк-Југендхор Вернигероде.

Вернигероде е познат по легендарниот настап на The Honkey Sandwich во јули 1998, настапувајќи како The Big Foot High School Jazz Band.

Спорт[уреди | уреди извор]

Вернигероде е домаќин на маратонот Брокен секој октомври.

Луѓе од Вернигероде[уреди | уреди извор]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Вернигероде е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)
  2. Gerhart-Hauptmann Gymnasium Wernigerode

Надворешни врски[уреди | уреди извор]