Хаселфелде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хаселфелде
Градски дел во Оберхарц на Брокен
Градскиот плоштад со црквата Свети Антонио
Градскиот плоштад со црквата Свети Антонио
Градскиот плоштад со црквата Свети Антонио
Грб на Хаселфелде
Хаселфелде во рамките на Германија
Хаселфелде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Оберхарц на Брокен
Основни податоци
Површина 74 км2
Надм. височина 488 м
Население 3.072  (31 декември 2006)
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38899
Повик. бр. 039459
Портал www.hasselfelde.de
Местоположбата на Хаселфелде во рамките на округот Харц
Местоположбата на Хаселфелде во рамките на округот Харц
Местоположбата на Хаселфелде во рамките на округот Харц
Координати 51°41′26″N 10°51′19″E / 51.69056° СГШ; 10.85528° ИГД / 51.69056; 10.85528Координати: 51°41′26″N 10°51′19″E / 51.69056° СГШ; 10.85528° ИГД / 51.69056; 10.85528

Хаселфелде (германски: Hasselfelde) — град во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа во источниот дел на Харц, приближно 17 километри јужно од Вернигероде. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Оберхарц на Брокен.

Градот има железничка станица на железницата Долина Зелке, дел од железницата со тесни колосеци Харц (HSB).

Херман Блуменау е роден во Хаселфелде.