Оберхарц на Брокен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оберхарц на Брокен
Грб на Оберхарц на Брокен
Оберхарц на Брокен is located in Германија
Оберхарц на Брокен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Градоначалник Андреас Флигел (СлДП)
Основни податоци
Површина 272 км2
Надм. височина 475 м
Население 10.062 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38875, 38877, 38899
Повик. бр. 039454, 039455, 039457, 039459
Местоположба на град Оберхарц на Брокен во рамките на округот Харц
Карта
Координати 51°43′N 10°49′E / 51.717° СГШ; 10.817° ИГД / 51.717; 10.817Координати: 51°43′N 10°49′E / 51.717° СГШ; 10.817° ИГД / 51.717; 10.817

Оберхарц на Брокен (германски: Oberharz am Brocken) — град во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била основана на 1 јануари 2010 со спојување на следниве општини: Бенекенштајн, Елбингероде, Еленд, Хаселфелде, Кенигсхите, Рибеланд, Зорге, Штиге, Тане и Траутенштајн.

Местото е така наречено поради тоа што е сместено на планината Брокен — највисоката во системот на Харц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)