Зелке-Ауе

Координати: 51°50′N 11°15′E / 51.833° СГШ; 11.250° ИГД / 51.833; 11.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зелке-Ауе
Зелке-Ауе
Зелке-Ауе
Зелке-Ауе
Грб на Зелке-Ауе
Зелке-Ауе во рамките на Германија
Зелке-Ауе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општ. заед. Форхарц
Основни податоци
Површина 37 км2
Надм. височина 120 м
Население 1.392 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06458
Повик. бр. 039481
Местоположба на Зелке-Ауе во рамките на округот Харц
Карта
Карта
Координати 51°50′N 11°15′E / 51.833° СГШ; 11.250° ИГД / 51.833; 11.250

Зелке-Ауе (германски: Selke-Aue) — општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била основана на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Хауснајндорф, Хетеборн и Ведерштет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)