Прејди на содржината

Бенекенштајн

Координати: 51°40′N 10°43′E / 51.667° СГШ; 10.717° ИГД / 51.667; 10.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бенекенштајн
Градски дел во Оберхарц на Брокен
Црква Свети Лаврентиј
Црква Свети Лаврентиј
Црква Свети Лаврентиј
Грб на Бенекенштајн
Бенекенштајн во рамките на Германија
Бенекенштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Оберхарц на Брокен
Основни податоци
Површина 24 км2
Надм. височина 526 м
Население 2.159  (31 декември 2008)
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38877
Повик. бр. 039457
Портал www.benneckenstein.de
Местоположбата на Бенекенштајн во рамките на округот Харц
Местоположбата на Бенекенштајн во рамките на округот Харц
Местоположбата на Бенекенштајн во рамките на округот Харц
Координати 51°40′N 10°43′E / 51.667° СГШ; 10.717° ИГД / 51.667; 10.717

Бенекенштајн (германски: Benneckenstein) — град во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Оберхарц на Брокен. Бенекенштајн е во источниот дел на Харц, 14 километри југоисточно од Браунлаге и 24 километри јужно од Вернигероде.